Glukozamina – skuteczny środek na stawy? – cena, opinie

Jeśli borykasz się z bólem stawów, z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o glukozaminie. Glukozamina to organiczny związek chemiczny należący do aminocukrów, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Suplementacja tym składnikiem może wykazywać działanie odbudowujące na chrząstki. Wiele ekspertów jest zdania, że glukozamina działa przeciwbólowo na uszkodzone stawy oraz pozytywnie wpływa na ich sprawne funkcjonowanie. Z tego powodu wykorzystuje się ją w lekach i suplementach wspomagających leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, a także preparatach do stosowania po urazach czy nadwyrężeniach.

Już w 2001 roku opublikowano pierwsze wyniki badań, mówiące, że glukozamina działa wyłącznie jak placebo i nie przynosi żadnych realnych rezultatów, zwłaszcza w przypadku choroby zwyrodnieniowej. Badania te następnie podważono, dowodząc jej działania, by następnie znów je obalić. Sytuacja na przestrzeni lat powtórzyła się kilkukrotnie.

Obecnie glukozamina ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, zarówno w gronie ekspertów i naukowców, jak również wśród lekarzy. Eksperymenty kliniczne dowodzą jednak, że przyjmowanie tej substancji sprawdza się u wielu pacjentów, więc możliwe jest, że jej działanie wiąże się z określonymi, trudnymi do wychwycenia czynnikami, które niełatwo zbadać. Niemniej preparaty z glukozaminą są cały czas obecne na rynku w dość szerokim asortymencie i cieszą się dużym powodzeniem.

Glukozamina – działanie i skutki uboczne

Glukozamina stanowi naturalny budulec związków tworzących chrząstkę stawową. Gdy jesteś w podeszłym wieku, borykasz się z nadwagą czy otyłością lub uprawiasz intensywną aktywność fizyczną, produkcja tej substancji w twoim organizmie znacznie spada. Przyczynia się to do mniej sprawnego funkcjonowania stawów, a w efekcie może doprowadzić do urazów i chorób.

Ze względu na to, ze glukozamina naturalnie występuje w ludzkim organizmie, jej dodatkowe przyjmowanie jest zazwyczaj dobrze tolerowane i rzadko wiąże się ze szkodliwymi skutkami ubocznymi. Substancja ta ma swój udział w syntezie składników budulcowych chrząstek (tak zwanych proteoglikanów). Pozwala wzmocnić tkankę chrzęstną, a nawet w pełni zregenerować uszkodzone stawy. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich leków, zdarza się, że preparaty z glukozaminą wywołają działania niepożądane i trzeba być tego świadomym. Substancja może być niebezpieczna, jeśli przekroczymy dopuszczalną dzienną dawkę lub będziemy ją przyjmować zbyt długo. Należy więc czytać ulotki przyjmowanych przez nas preparatów i stosować się do zaleceń lekarzy.

 • Niewłaściwie stosowana glukozamina może wywołać reakcje uczuleniowe, takie jak świąd skóry, rumień czy duszności.
 • Poza tym substancja ta przyczynia się czasem do powstawania problemów ze strony układu pokarmowego: wzdęć, biegunek, zaprać i bólu brzucha.
 • Może powodować zmiany w stężeniu insuliny we krwi, bez wiedzy lekarza nie powinni więc po nią sięgać diabetycy.
 • Na zawierające ją preparaty powinny uważać osoby uczulone na skorupiaki, bowiem często glukozaminę pozyskuje się z ich pancerzy.
 • Przyjmowanie glukozaminy jest zabronione w pierwszym trymetrze ciąży.

Preparaty z glukozaminą

Na rynku dostępny jest szereg preparatów zawierających glukozaminę. Zazwyczaj zawierają one dodatkowo substancje, które ułatwiają jej wchłanianie do organizmu. Zaliczamy do nich na przykład kwas hialuronowy, kolagen czy chondroitynę. Nie bez znaczenia jest fakt, że glukozamina jest składnikiem całkowicie bezpiecznym i nie wchodzi w reakcje z innymi lekami. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby reumatyczne, które równolegle z nią muszą często przyjmować silne środki przeciwbólowe i steroidy.

Do najpopularniejszych preparatów z glukozaminą zaliczamy Actistav, Artresan, Glukozaminę 500 Plus, Flexin 500, DoppelHerz Aktiv na stawy czy Flexus Booster.

 • Flexin 500 kosztuje więcej, niż pozostałe preparaty, bo około 70 złotych, jednak zawiera więcej substancji aktywnych. W składzie oprócz glukozaminy i witaminy C mamy wyciąg z rośliny Boswellia Serrata oraz specjalną formułę FluidJoint Complex. Opakowanie wystarczy na miesięczną kurację, należy przyjmować trzy tabletki dziennie.
 • Actistav zawiera wyłącznie czysty chlorowodorek glukozaminy. Dostępny jest w formie tabletek musujących. Wystarczy przyjmować jedną dziennie. Opakowanie zawierające 20 tabletek kosztuje około 40 złotych.
 • Artresan oprócz glukozaminy zawiera także wspomagającą jej działanie witaminę C. W opakowaniu znajdziemy 90 tabletek, co wystarcza na miesięczną kurację. Preparat kosztuje około 20 złotych.
 • Glukozamina 500 wypada bardzo podobnie do Artresanu. Ma praktycznie identyczny skład. Wychodzi jednak korzystniej cenowo, ponieważ w opakowaniu znajdziemy 60 tabletek, które wystarczą aż na dwa miesiące kuracji, ze względu na wyższą dawkę glukozaminy. Poza tym za opakowanie zapłacimy około 12 złotych.
 • DoppelHerz Aktiv na stawy to kapsułki z glukozaminą, witaminą C, chondroityną oraz miedzią. Za opakowanie wystarczające na miesiąc stosowania (60 sztuk) zapłacimy około 25 złotych.
 • Flexux Booster wypada najmniej korzystnie, jeśli chodzi o wydajność, ponieważ opakowanie wystarczy jedynie na dwa tygodnie stosowania, a zapłacimy za nie jakieś 50 złotych. Niemniej skład jest całkiem ciekawy – glukozaminie towarzyszy kolagen, kwas hialuronowy i chondroityna.

Inne leki zawierające glukozaminę, to: Emo Glukoz-Imbir, Reuma Duet, Artrostop, Synotabs, Olimp Glukosamine Gold, Odnovit, Arthroblok Forte, Artrofit, Artro Protect Classic, Artobon, Bio-Glukozamina, Glukozamina Naturell, Artreum, Artretcaps, Stabil Forte czy Humavit Glukozamina.

Warto wiedzieć, że naturalnymi źródłami glukozaminy są krewetki, małże, kraby i raki. Jeśli masz kłopoty ze stawami, spróbuj wprowadzić skorupiaki do swojej codziennej diety, oczywiście pod warunkiem, że nie masz na nie uczulenia.

Glukozamina – opinie

Jak już wspominaliśmy, zdania na temat działania glukozaminy są bardzo podzielone, zarówno wśród specjalistów, jak i osób, które walczą z chorobami i bólem stawów. W internecie możemy znaleźć mnóstwo sprzecznych opinii na temat tej substancji, które często wzajemnie się wykluczają.

Jej przeciwnicy zarzucają firmom farmaceutycznym naciąganie na koszty niczego nie świadomych klientów, którzy są zdeterminowani, by znaleźć dla siebie skuteczne lekarstwo.  Ponadto twierdzą, że działanie substancji to wyłącznie efekt placebo. Jest to oczywiście możliwe, jednak placebo nie działa zazwyczaj na tak duży procent osób, jak to ma miejsce w przypadku glukozaminy.

Nie brakuje jednak zwolenników substancji, którym pomogła ona pozbyć się bólu i umożliwiła sprawne funkcjonowanie. Wiele osób podkreśla, że glukozamina działa skutecznie, jeśli nasze kłopoty nie są bardzo nasilone. W zaawansowanych przypadkach nie daje spektakularnych efektów, a według niektórych –  może wręcz szkodzić.

Polecana jest więc bardziej w profilaktyce niż właściwym leczeniu, zwłaszcza dla osób, które uprawiają intensywną aktywność fizyczną – sięgają po nią biegacze, tenisiści czy kulturyści. Sporo różnorodnych opinii na jej temat możemy znaleźć właśnie na forach internetowych dla sportowców.

Z drugiej strony na kurację glukozaminą decydują się również osoby o bardzo statycznym stylu życia. Takie, które mają pracę siedzącą i spędzają dużo czasu przy komputerze lub też są zmuszone stać codziennie przez kilka czy nawet kilkanaście godzin. Podobnie jak w przypadku sportowców, możemy przeczytać ich różnorodne opinie. Niektórzy są zdania, że dzięki tabletkom z glukozaminą mogą bez problemu normalnie funkcjonować i cieszą się życiem bez bólu, które substancja im gwarantuje, natomiast inni nie dostrzegają kompletnie żadnych rezultatów jej przyjmowania.

Atutem glukozaminy jest jej naturalne pochodzenie, co ma duże znaczenie dla sporej części użytkowników. Wielu z nich, zwłaszcza zmęczonych stosowaniem silnych leków, takich jak steroidy, których działanie nie pozostaje obojętne dla organizmu, poszukuje łagodniejszych rozwiązań i glukozamina w pełni ich zadowala. Trudno znaleźć jakiekolwiek przypadki osób, u których stosowanie preparatów z tym składnikiem wywołało efekty uboczne.

Dla przeciwników substancji jest to jednak argument za tym, że nie jest ona przyswajana przez organizm. Na forach internetowych możemy znaleźć opinie osób, które są zdania, że ze względu na jej doustne przyjmowanie niemożliwe jest, by wniknęła ona do chrząstek i stawów. Zdania tego typu rzeczywiście podzielają niektórzy lekarze, większość jednak neguje tego typu tezy. Z biologicznego punktu widzenia wszystko, co dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem, ma wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie i skład poszczególnych tkanek, także tych, które na pozór wydają się trudnodostępne.

Trudno w jakikolwiek sposób podsumować działanie tak kontrowersyjnej substancji, jaką jest glukozamina, jednak czytając opinie na forach internetowych mimo wszystko możemy spotkać więcej głosów opowiadających się z jej działaniem, niż wyrażających zdecydowanie negatywne opinie.  Trzeba pamiętać, że działanie tej substancji jest w dużej mierze uzależnione od pozostałych składników, które wchodzą w skład zawierających ją preparatów. Szeroki wybór tabletek z glukozaminą może nieco przytłoczyć, jeśli więc czujesz się zagubiony w gąszczu sprzecznych informacji, najlepiej udaj się do lekarza i spróbuj zaufać jego opinii.

Glukozamina z chondroityną

Wiele badań wykazało, że glukozamina sprawdza się najlepiej stosowana w połączeniu z chondroityną, która również występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Substancje te wzajemnie na siebie wpływają, a regularne przyjmowanie ich kombinacji skutecznie chroni stawy oraz zmniejsza ból i redukuje stany zapalne, wykazując o wiele lepsze działanie, niż poszczególne składniki stosowane oddzielnie. Według niektórych naukowców glukozamina i chondroityna nie przynoszą jednak żadnych efektów. Jak widać, obie substancje są bardzo kontrowersyjne, a jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, czy działają czy nie, możesz sprawdzić tylko na własnej skórze. Pamiętaj jednak, by eksperymentować z głową i pod kontrolą lekarza.

Połącznie glukozaminy i chondroityny znajdziesz w preparatach, o których już wspominaliśmy w pierwszej części artykułu. Kombinację tych składników zawiera między innymi DoppelHerz Aktiv na stawy oraz Flexus Booster. W sprzedaży są również dostępne tabletki o prostej nazwie Glukozamina + Chondroityna, które zawierają dość wysokie dawki składników aktywnych i kosztują około 45 złotych.

Glukozamina – cena

Preparaty z glukozaminą można nabyć w bardzo różnych cenach, od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Przedział jest bardzo szeroki, więc przed zakupem koniecznie porównaj składy. Warto szukać zamienników, pamiętaj jednak, ze wchłanialność tańszych odpowiedników może być czasem słabsza, ze względu na zastosowanie mniej zaawansowanych technologii przy ich produkcji oraz użycie gorszej jakości substancji. Nie jest to jednak regułą, więc warto szukać opinii innych osób stosujących dany preparat, zanim się na niego zdecydujemy.

 

LEAVE A REPLY