Maść końska na stawy – rozgrzewająca i chłodząca – cena, opinie

Maść końska to tradycyjny, leczniczy środek, znany w polskich domach od wielu lat. Jej nazwa sugeruje, że specyfik mam nam zapewnić ,,końskie zdrowie’’. W składzie maści znajdziemy głównie zioła, olejki eteryczne i inne naturalne substancje, które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz rozgrzewające bądź chłodzące, w zależności od wybranej przez nas wersji.

Maść końska stosowana jest głównie w zmniejszaniu przypadłości związanych z układem kostno-szkieletowym – artretyzm, zapalenia i bóle stawów. Działa również na miejscowe obrzęki i bóle mięśni. Wersję rozgrzewającą tradycyjnie stosuje się podczas przeziębień czy grypy.

Preparaty tego typu można stosować kilka razy w ciągu dnia, w zależności od potrzeb. Pamiętaj jednak, że maść końska może wywoływać uczulenia. Zioła, choć jak najbardziej naturalne, u wiele osób mogą powodować bardzo silne reakcje alergiczne. Ze względu na to, że ich składy są zazwyczaj bardzo długie, istnieje sporo ryzyko, że któraś z zawartych w nim substancja może być dla ciebie szkodliwa. Przed pierwszą aplikacją konieczne jest więc przeprowadzenie próby uczuleniowej. Nałóż niewielką ilość maści na mały fragment skóry i obserwuj ją przez kilka godzin. Jeśli nie pojawi się wysypka czy silny rumień, ani nie dotkną cię inne efekty uboczne, takie jak duszności, możesz śmiało stosować preparat na większe obszary. Pamiętaj też, że delikatne zaczerwienie skóry po wsmarowaniu maści jest jak najbardziej normalne, zwłaszcza w przypadku wersji rozgrzewającej.

Maści tego typu wytwarza naprawdę wielu producentów. Różnią się one oczywiście zawartymi składnikami, ich ilością, ceną oraz wielkością opakowania. Trudno powiedzieć, która najlepiej sprawdzi się u Ciebie. Jeśli poczytasz opinie na forach internetowych, przekonasz się, że różne osoby mają swoich ,,faworytów’’. Jednak efekty, które dają poszczególne maści są do siebie bardzo podobne.

Wiele osób podkreśla skuteczne działanie maści w przypadku problemów ze stawami, ponieważ znacznie uśmierza ona ból, redukuje stany zapalne i zmniejsza opuchliznę. Pamiętaj jednak, że maść nie działa na wewnętrzne przyczyny powstawania twoich dolegliwości i nie jest w stanie trwale ich wyleczyć. Niektórzy krytykują maść z tego względu, jednak żaden producent tego typu preparatów nie zapewnia przecież, że po jego zastosowaniu nasze stawy staną się bardziej elastyczne, a zioła odbudują uszkodzenia. Nie taka jest rola maści końskiej.

Co ciekawe, specyfik ten można stosować nie tylko wcierając go w skórę, ale też w postaci inhalacji. Ta metoda świetnie sprawdzi się podczas kataru.

Przykładowe maści końskie dostępne w sprzedaży: Herbamedicus, Linia Natury, Elina Med, Herba Care, Bio-Vital, Jardin Naturel, Virde, Editt Cosmetic, Biotanicus, Paramedica. Występują zarówno w wersjach rozgrzewających, jak i chłodzących.

Czym różnią się od siebie poszczególne wersje maści końskiej?

Maść końska – rozgrzewająca

Działanie rozgrzewającej maści końskiej opiera się na rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Wynikiem tego jest lepsze ukrwienie organizmu, a także rozluźnienie ciała i zniwelowanie bólu. Preparat stosują głównie osoby, które potrzebują miejscowego środka przeciwbólowego, do zastosowania na mięśnie, kości i stawy. To właśnie wersja rozgrzewająca ma najwięcej zwolenników wśród osób cierpiących na chorobę reumatyczną.

W składach rozgrzewających maści końskich najczęściej znajdziemy:

 • Krwawnik pospolity, który odznacza się właściwościami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Jest to najczęściej stosowany składnik pochodzenia roślinnego, sprawdzający się w leczeniu zapalenia stawów. Świetnie łagodzi obrzęki. Poza tym przyśpiesza gojenie otarć naskórka, drobnych ran i popękanej skóry. Redukuje pryszcze i wysypki oraz działa na oparzenia i odmrożenia;
 • Rumianek pospolity, cechujący się silnym działaniem przeciwzapalnym. Rumianek działa ochronnie na naczynia krwionośne i limfatyczne, zmniejszając ich przepuszczalność i zwiększając napięcia. Efektem tego jest zapewnienie lepszego przepływu krwi w organizmie;
 • Chmiel – dobry środek przeciwbólowy. Działo kojąco oraz przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia. Chmiel świetnie napina i odżywia skórę;
 • Kozłek lekarski, który jest skutecznym środkiem rozluźniającym mięsnie. Pomaga w przypadku napiętych ramion czy karku. Łagodzi skurcze w mięśniach;
 • Eukapliptus – świetny środek łagodzący bóle reumatyczne, neuralgie i bóle zastałych mięśni. Wykazuje także działanie bakteriobójcze;
 • Rozmaryn – poprawia krążenie krwi w organizmie oraz pobudza. Ma również działanie odkażające i przeciwbólowe.

Maść końska – chłodząca

Chłodzącą maść końską stosują z powodzeniem osoby, które walczą z ,,uczuciem ciężkich nóg’’ i żylakami. Może być używana w celu złagodzenie pieczenia i świądu skóry, na przykład po ugryzieniach owadów. Sprawdza się również w przypadku urazów mechanicznych stawów, bo przyjemnie koi i szybko redukuje opuchliznę.

Jakie składniki wchodzą w skład maści chłodzących?

 • Mięta – to właśnie ona daje charakterystyczne uczucie chłodu i odświeżenia. Dodatkowo koi bóle, odpręża, pobudza i wykazuje działanie antyseptyczne.
 • Kamfora – doskonale sprawdza się przy mięśnio-, nerwo- i stawobólach. Łatwo przenika przez skórę, wywołując uczucie zimna na powierzchni ciała. Ma dość silne działanie znieczulające.
 • Miłorząb japoński – usprawnia przepływ krwi w żyłach i tętnicach, ponieważ wykazuje działanie hamujące na agregację płytek krwi oraz zmniejsza jej lepkość.
 • Kasztanowiec zwyczajny – roślina ta jest znana z działania pobudzającego krążenie krwi. Wzmacnia naczynia krwionośne. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Zmniejsza obrzęki spowodowane stłuczeniami, stanami zapalnymi czy zwichnięciami. Stosuje się go również przy leczeniu oparzeń, odmrożeń i wrzodów. Kasztanowiec polecany jest również dla osób ze skłonnością do żylaków i zapaleń żył.

Ponadto wiele maści końskich, zarówno rozgrzewających jak i chłodzących, zawiera także wyciągi z arniki górskiej i aloesu. Działanie tych roślin doskonale sprawdza się w obu wersjach maści.

 • Arnika górska – działa przeciwzapalnie i kojąco. Doskonale rozluźnia mięśnie oraz poprawia krążenie krwi. Często wykorzystuje się ją do masażu, ale też na stłuczenia, obrzęki, krwiaki i oparzenia;
 • Aloes – sprawdza się w przypadku wszelkich uszkodzeń skóry, a także owrzodzeniach. Przyśpiesza gojenie oparzeń, odmrożeń i trudno gojących się ran, zmniejsza infekcje, wysypki, egzemy, grzybice i czyraki. Niszczy bakterie oraz chorobotwórcze grzyby, zmniejsza ból i obrzęk oraz hamuje krwawienie, przyśpieszając tym samym proces gojenia. Trzeba dodać, że aloes pobudza także przyrost komórkowy;

Jak widać, jeśli borykasz się z bólem stawów i rozważasz zakup maści końskiej, może się ona okazać świetnym rozwiązaniem. Złagodzi ból i opuchliznę oraz zredukuje stany zapalne. Pamiętaj jednak, że maść końska nie zastąpi typowych środków na stawy, właściwej diety i ćwiczeń, a w poważnych przypadkach – zabiegów medycznych i rehabilitacji. Jest doskonałym uzupełnieniem leczenia, ale nie może go zastąpić.

Pamiętaj o wykonaniu próby uczuleniowej przez pierwszym zastosowaniem maści. Jeśli o tym zapomnisz i wystąpi reakcja alergiczna albo inne niespodziewane objawy, koniecznie udaj się do lekarza.

Maść końska – cena

Ze względu na różnorodność maści końskich występujących na rynku, rozpiętość cen jest bardzo duża. Za niektóre z nich możesz zapłacić mniej niż 10 złotych, za inne – nawet powyżej 30 . Typowa cena oscyluje w granicach 15-20 złotych.

LEAVE A REPLY